Musíte ostať v domácej karanténe?
Po potvrdení už 5 prípadov koronavírusu nariadila slovenská vláda prísne opatrenia, navyše sa zatvárajú univerzity, školy a tisícky zamestnancov posielajú domov.
Hoci ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že nie je dôvod vyvolávať paniku, treba sa správať zodpovedne. Nielen voči sebe, ale aj ostatným. V ohrození sú pritom najmä starší ľudia, osoby so slabšou imunitou alebo s pridruženými chronickými ochoreniami. Preto ak spozorujete na sebe príznaky nachladnutia – nádcha, kašeľ, bolesť svalov, kĺbov, sťažené dýchanie, teplotu na 38 °C alebo iné prejavy respiračného ochorenia či chrípky, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. Podľa odporúčaní ministerstva tak treba urobiť telefonicky, lekár potom určí ďalší postup. Predpisovanie liekov možno vyriešiť aj na diaľku zaslaním elektronického receptu priamo do lekárne, čím sa vyhnete návšteve zdravotníckych zariadení.
Ako vyzerá izolácia
„Ak je podozrenie, že by osoba mohla byť nakazená koronavírusom a ešte u nej nenastúpili žiadne symptómy, je možné, vzhľadom na jej vlastné rozhodnutie, podstúpiť domácu izoláciu na 14 dní v samostatnej izbe, v domácnosti zvýšiť intenzitu dezinfekcie povrchov a používať ochranné prostriedky. V prípade bezpríznakových osôb ide o štandardný postup aj v iných európskych krajinách bez potreby zavedenia prísnych karanténnych opatrení,“ píše na svojej stránke Úrad verejného zdravotníctva (UVZSR). Karanténne opatrenia sa nariaďujú osobám s prítomnosťou klinických príznakov tohto ochorenia, ktoré sa vyskytli do 14 dní od návratu zo zóny výskytu tohto ochorenia, respektíve ide o úzke kontakty s osobami, ktoré boli choré na COVID-19.