Prvý týždeň znamená najvyššie riziko. V tele nakazeného sa nachádza až milión vírusov
Ľudia s ochorením Covid-19 sú najviac nákazliví počas prvého týždňa a v čase, než sa u nich prejavia príznaky choroby. Lekári a vedci skúmali priebeh nákazy u deviatich pacientov v Nemecku. Na základe výskumu došli k niektorým prekvapivým výsledkom.
Štúdiu zverejnil portál medRxiv.org. Vedci porovnávali koronavírus s ťažkým akútnym respiračným syndrómom SARS, ktorý prepukol v roku 2002 a zaskočil svet. Zistili, že pri chorobe Covid-19 sa v tele nakazeného nachádza takmer až milión vírusov, čo je mnohonásobne viac ako u pacientov infikovaných SARS, uviedol Clemens Wendtner z mníchovskej Kliniky Schwabing pre The Telegraph.
Táto štúdia ukazuje, že COVID-19 sa môže často vyskytovať ako bežné ochorenie podobné nachladnutiu. SARS-CoV-2 sa môže aktívne replikovať v horných dýchacích cestách a po ukončení príznakov sa vylučuje dlhšiu dobu vrátane stolice. Tieto zistenia naznačujú úpravy súčasných definícií prípadov a prehodnotenie vyhliadok na ohnisko nákazy.
Koronavírus je tak oveľa nákazlivejší. A spresnil, že to je tiež dôvod, prečo sa choroba tak rýchlo dostala do vzdialených kútov celého sveta. Koronavírus prítomný v telách pacientov, ktorí majú len slabé príznaky, sa môže veľmi ľahko rozšíriť ďalej. „Vírus sa šíri dokonca aj od nakazených ľudí, ktorí nemajú vôbec žiadne príznaky,“ dodal.
Vedci preto tiež uviedli, že je potrebné minimalizovať akýkoľvek kontakt v spoločnosti. Nielen eliminovať tých, u ktorých sa príznaky už prejavili.
Štúdia ale prináša aj pozitívne správy. Počas prvého týždňa si telo vytvára protilátky, a preto potom nie je možné chorobu preniesť na svoje okolie. „Zhruba 10 dní od chvíle, kedy organizmus začne produkovať protilátky, nebude pacient zrejme schopný nakaziť iných ľudí,“ uvádza Ali Khan z Lekárskeho centra Univerzity v Nebraske.