V Singapure pochádza 45 až 84% infekcií od asymptomatických ľudí. V Číne sa ich počet pohyboval od 65% do 87%.
Zistenia vedcov znie alarmujúco. Ukazuje sa, že izolácia ľudí pri chorobe je menej účinná, ako sa očakávalo.
Desivý objav
Objav vystrašil výskumných pracovníkov v oblasti infekčných chorôb, pretože to znamená, že izolovanie ľudí, keď sa cítia chorí, bude oveľa menej účinné pri spomaľovaní pandémie, ako sa očakávalo.
„Toto je jedna z prvých vecí, ktoré sme sa obávali, keď vypukla epidémia,“ povedal Steven Riley, profesor dynamiky infekčných chorôb na Imperial College London, ktorý sa štúdie nezúčastnil. – Určite sme na to neboli pripravení.
Výskumníci z Belgicka a Holandsko používa dáta z ohnísk v Singapure a Tianjin, na výpočet času medzi nákazy jednej osoby a infekcii inej osoby. Toto číslo je užitočné pre odhad rýchlosti vypuknutia choroby.
Priemerný interval bol podľa novej analýzy 5,2 dňa v klastri v Singapure a 3,95 dní v klastri v Číne. Vedci vypočítali, aké percento infekcie sa pravdepodobne rozšírilo od ľudí, ktorí už boli infikovaní vírusom a ešte nemali žiadne príznaky.
Čísla sú neisté, pretože vedci nemali presné informácie o tom, kto ich nakazil v týchto dvoch skupinách chorôb. Ale aj najnižšie odhady naznačujú významný prenos koronavírusu od ľudí, ktorí ešte ochoreli. V klastri v Singapure pochádza 45 až 84% infekcií od asymptomatických ľudí. V Číne sa ich počet pohyboval od 65% do 87%.
Izolácia chorých nestačí
Vedci z Tapiwa Ganyani uviedli, že čísla naznačujú, že izolácia chorých ľudí nebude stačiť na potlačenie ohniska.
Objav potvrdzuje nedávne komentáre vedúceho oddelenia chorôb a zoonóz Svetovej zdravotníckej organizácie Maria Van Kerkhove, ktorá uviedla, že predbežné údaje ukazujú, že pacienti vykazovali vyššiu hladinu vírusu v skorých štádiách ochorenia, a to aj v predsympatickom stave. Samostatné štúdie , v ktorých sa sledovalo deväť pacientov v Nemecku, ukázali, že hladina vírusu už môže klesať, keď sa objavia príznaky.
„Toto číslo nám pomáha odhadnúť pravdepodobnosť určitých druhov zásahov v oblasti verejného zdravia,“ povedal Riley. – Ak požiadate ľudí, aby sa vrátili domov, keď sa cítia chorí, a nakazia polovicu ľudí skôr, ako sa u nich prejavia príznaky, viete, že týmto prenosom sa nevyhnete. Stále je však dôležité izolovať ľudí so symptómami, aj keď to nestačí na zastavenie výbuchu.
Ganyani zdôraznil, že štúdia sa zamerala na ohniská, ktoré sa už použili na karanténu, a na ďalšie opatrenia na zadržanie, ktoré zvyšujú percento infekcií u asymptomatických ľudí.
Rowland Kao, ktorý študuje dynamiku infekčných chorôb na University of Edinburgh, uviedol:
– Jedným z faktorov, ktoré odlišujú túto pandémiu koronavírusov od epidémie SARS v roku 2003, je to, že SARS bola nákazlivá až po objavení sa klinických príznakov, ktoré jej umožnili ľahšiu kontrolu. Pri súčasnej pandémii sa pomerne skoro predpokladalo, že pred nástupom klinických symptómov došlo k významnému počtu prenosov.