Vydrží koronavírus cez leto?
Vydrží koronavírus v plnej sile aj pekné letné počasie, alebo ho teplo a vyššia vlhkosť oslabia? Nová štúdia dáva indície ako to možno bude.
17. Mareca vyšla štúdia kde skúmali stabilitu koronavírusu SARS-CoV-2 a porovnávali ho so SARS-CoV-1, ktorý spôsobil epidémiu v roku 2003. V skratke skúsim zhrnúť najdôležitejšie poznatky + môj krátky komentár.
Takže začnime suchými faktami o stabilite koronavírusu na rôznych povrchoch a v aerosole.
Vedci skúmali stabilitu v aerosole a na rôznych povrchoch – meď, kartón, nerez a plasty. SARS-CoV-2 zostal detekovateľný a infekčný v aerosole pod dobu trvania experimentu t.j. 3 hodiny, ale znížilo sa množstvo infekčných vírusov. Ohľadom povrchov sa zistilo že SARS-CoV-2 je viac stabilný na plaste a nereze ako na medi či kartóne. Na plaste a nereze ho boli schopní detekovať po dobu 3 dní, aj keď sa rádovo znížilo množstvo detekovaného vírusu. Na kartóne už po 24h nebol detekovaný žiadny vírus. Vírus bol najmenej stabilný na medi, kde infekčné viriony neboli detekované už po 4 h od nanesenia. Tiež sa zistilo že vírus SARS-CoV-2 je čo sa týka stability veľmi podobný SARS-CoV-1 ktorý spôsobil epidémiu v roku 2003. Takže možno usúdiť, že vyššia infektivita SARS-CoV-2 nie je spôsobená rozdielom v stabilite, ale inými faktormi ako napr. jeho vyššie množstvo v horných dýchacích cestách, alebo jeho infektivita počas inkubačnej doby.
To že vírus SARS-CoV-2 je podobný v stabilite SARS-CoV-1 o ktorom toho vieme oveľa viac nám dáva možnosť spraviť isté závery. Napr. v ďaľšej štúdii z roku 2011 skúmali stabilitu SARS-CoV-1 pri rôznej teplote a vlhkosti. Zistili, že vírus je najviac stabilný medzi 22-25°C a pri relatívnej vlhkosti 40-50% kde vydržal na povrchu až 5 dní. Avšak stabilita vírusu sa značne znížila pri vyššej teplote 38°C a vlhkosti >95% kde virus bol schopný byť infekčný iba rádovo v hodinách.
Toto dáva nádej, že počas leta keď je teplota a vlhkosť vyššia, sa infektivita víru SARS-CoV-2 zníži podobne ako u SARS-CoV-1 a budeme schopní ho poraziť, prípadne aspoň značne znížiť počet nakazených.
Čo môžeme spraviť už teraz je veľmi jednoduché a značne tým pomáhame sebe, ale aj zdravotníkom, ktorí budú musieť zvládať nápor chorých. Tieto opatrenia sú nasledovné: dodržiavať vyššie hygienické štandardy; veľmi často si umývať ruky mydlom, hlavne po tom ako sa dotkneme povrchu ktorý môže byť kontaminovaný vírusom keďže vírus tam môže byť aj po viac ako 3! dňoch; Nedotýkať sa špinavými rukami tváre keďže takto si veľmi jednoducho zavlečieme infekciu do dýchacích ciest; dodržiavať odstupy od ostatných ľudí a nosiť rúšku. Týmito jednoduchými opatreniami si znižujete riziko nákazy a chránite tým nielen seba, ale aj ostatných naokolo a pomáhate zdravotníctvu aby zvládlo nápor infikovaných ľudí.
Zdroj: dennikn