Diagnoza : preklad z CN cez translater
1. Aké sú klinické prejavy pacientov s novou koronavírusovou pneumóniou?
Nová koronavírusová pneumónia sa často prejavuje ako horúčka, ktorú možno kombinovať s miernym suchým kašľom, únavou, slabým dýchaním a hnačkou. Výtok z nosa a kašeľ sú zriedkavé.
Po jednom týždni sa u polovice pacientov vyvinula dyspnoe, v závažných prípadoch ochorenie progredovalo rýchlo, v priebehu niekoľkých dní sa vyskytol syndróm akútnej respiračnej tiesne , septický šok, ťažko korigovateľná metabolická acidóza a koagulačná dysfunkcia. Niektorí pacienti majú mierne príznaky bez horúčky. Väčšina pacientov má dobrú prognózu a niekoľko pacientov je kriticky chorých a dokonca zomierajú.
Laboratórne testy: Celkový počet bielych krviniek bol v počiatočnom štádiu nástupu normálny alebo znížený a počet lymfocytov bol normálny alebo znížený.Niektorí pacienti mali zvýšené pečeňové enzýmy, LDH, svalové enzýmy a myoglobín, niektorí kriticky chorí pacienti zvýšili troponín. Väčšina pacientov mala zvýšenú sedimentáciu proteínu C a erytrocytov a normálny prokalcitonín. V závažných prípadoch je D-dimér zvýšený. Nové koronavírusy sa dajú identifikovať pomocou fluorescenčnej RT-PCR v reálnom čase.
Sérologické testy: Nové IgM protilátky a IgG protilátky špecifické pre koronavírusy boli pozitívne alebo nové protilátky IgG proti špecifickým koronavírusom zmenené z negatívnych na pozitívne alebo obdobie zotavenia bolo 4-krát alebo viac ako akútna fáza.
Rádiografické vlastnosti hrudníka: niekoľko malých škvrnitých tieňov a intersticiálnych zmien v ranom štádiu, ktoré sú zjavné mimo pľúc, a potom sa rozvinú na viacnásobné mleté sklo a infiltrujú tiene v pľúcach. V závažných prípadoch sa môže vyskytnúť konsolidácia pľúc, dokonca aj „biele pľúca“. Pleurálny výpotok je zriedkavý.
2. Ako lekári identifikujú novú koronavírusovú pneumóniu?
Podozrivé prípady :
- Epidemiologická anamnéza :
- Cestovná anamnéza alebo história pobytu mesta Wuhan a okolitých oblastí alebo iných komunít hlásiacich prípad do 14 dní pred začiatkom choroby; anamnéza kontaktov s infekciou koronavírusom pneumónie nového typu (pozitívny test nukleovej kyseliny) do 14 dní pred začiatkom choroby;
- Pacienti s horúčkou alebo respiračnými symptómami z Wu-chanu a okolitých oblastí alebo z komunít s prípadovými správami do 14 dní pred začiatkom choroby;
- Začiatok klastra.
- Klinické prejavy : horúčka a / alebo respiračné príznaky;
- Má vlastnosti zobrazovania vírusovej pneumónie;
- Celkový počet bielych krviniek je normálny alebo sa znižuje na začiatku liečby alebo sa znižuje počet lymfocytov.
Majte niektorú z epidemiologických anamnéz a stretnite sa s akýmikoľvek dvoma klinickými prejavmi. Neexistuje jasná epidemiologická anamnéza a spĺňa 3 klinické prejavy.
Potvrdené prípady :
Podozrivé prípady s jedným z týchto etiologických dôkazov:
- Fluorescenčná RT-PCR v reálnom čase pre respiračné alebo krvné vzorky na detekciu nových nukleových kyselín koronavírusu;
- Vzorky dýchacích ciest alebo krvi sú geneticky sekvenované a vysoko homológne so známymi novými koronavírusmi.
3. Ako lekári diagnostikujú novú koronavírusovú pneumóniu?
Na základe pozorovania prípadu môže byť patogénna diagnóza stanovená zberom vzoriek dýchacích ciest, ako sú výtery spúta a hrdla, na testovanie vírusových génov nukleových kyselín.
4. Ako lekári diagnostikujú kritické prípady?
Jedna z nasledujúcich možností:
- Dýchacie zlyhanie nastáva a vyžaduje mechanické vetranie;
- Vyzerá šok
- Kombinácia iných zlyhaní orgánov si vyžaduje monitorovanie a liečbu na JIS.
5. Ako diferenciálne diagnostikovať novú koronavírusovú pneumóniu?
Podľa Programu pre diagnostiku a liečbu pneumónie infikovaného novým koronavírusom podľa Národnej zdravotníckej a lekárskej komisie (skúšobná verzia 7)
Pri diferenciálnej diagnostike novej koronavírusovej pneumónie by sa mali zvážiť:
Chrípkový vírus, vírus parainfluenza, adenovírus, respiračný syncytiálny vírus, rinovírus, ľudský metapneumovírus, SARS koronavírus a ďalšie známe vírusové pneumónie sa odlišujú od mykoplazmatických pneumónií, pneumónie chlamydií a bakteriálnej pneumónie.
Okrem toho by sa malo odlíšiť od neinfekčných chorôb, ako je vaskulitída, dermatomyozitída a organizujúca sa pneumónia.
6. Čo mám robiť, ak je teplota môjho tela mierne nad 37 ℃?
Horúčka (horúčka), o ktorej obvykle hovoríme, je vlastne teplota povrchu (napríklad podpazušia) vyššia ako 37 ℃.
Avšak v dôsledku zmien času a prostredia kolísa aj teplota normálnych ľudí. Telesná teplota meraná v rôznych časoch sa môže líšiť, ale rozsah fluktuácie nepresiahne 1 ℃.
Ak teplota tela mierne presiahne 37,3 ℃ a telo nie je inak nepohodlné, môžete si ho najskôr všimnúť doma.
Ak sa teplota postupne stáva normálnou a iné príznaky sa zmierňujú, znamená to, že telo sa postupne zlepšuje.
Z toho istého dôvodu existuje veľa dôvodov pre jednoduché dýchacie ťažkosti a napätie na hrudníku a nemusí to byť nová koronárna pneumónia.
Ak sa nevyskytuje chronické ochorenie, ako je cukrovka, hypertenzia, hyperlipidémia, srdcové choroby, CHOCHP, atď., Odporúča sa okamžite ísť do nemocnice.
Ak neexistujú žiadne základné problémy, môžete najskôr relaxovať, otvoriť okno, aby ste umožnili ventiláciu, a skúste dýchať čerstvý vzduch. Ak sa stále nedosiahne napätie na hrudi, odporúčame ísť do nemocnice.