kurzarbeit
Firmy potrebujú od štátu okamžitú pomoc, aby nemuseli prepúšťať zamestnancov, pre ktoré kvôli opatreniam proti koronavírusy nemajú dosť práce. Tvrdí to zástupcovia podnikateľských organizácií. Vláda podľa nich musí do 22. marca naštartovať kurzarbeit.
Vládu vyzvali spoločne zástupcovia zamestnávateľov – Zväz priemyslu a dopravy ČR, Hospodárska komora ČR a Konfederácie zamestnávateľských a podnikateľských zväzov.
Opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusy, ťažko dopadá na slovenské firmy. Výrobu už obmedzilo, alebo v najbližších týždňoch obmedzí skoro polovica podnikov.
Majú vraj problémy s dodávkami surovín a komponentov. Navyše rýchlo klesá dopyt po ich výrobkoch doma aj v zahraničí, čo vyplýva z informácií od členských firiem Zväzu priemyslu a dopravy ČR. Ak by terajší opatrenia trvala dlhšie ako mesiac, bude zrejme veľká časť podnikov čeliť existenčným problémom.
„Budúci týždeň je posledný týždeň v mesiaci a veľa firiem bude musieť urobiť zásadné rozhodnutie, či bude znižovať stavy zamestnancov. Mnohé teraz zvažujú, či predĺži zmluvy na dobu určitú, ktoré im teraz končí. Niektoré podniky uvažujú o hromadnom prepúšťaní. Česká vláda preto musí okamžite, najneskôr počas víkendu, naštartovať kurzarbeit. To znamená, že by sa stať podieľal na mzdových nákladoch zamestnancov, pre ktoré firmy nemajú kvôli kríze práci, „hovorí Jan Rafaj, viceprezident Zväzu priemyslu a dopravy ČR.
Aj podľa vyšetrovania Hospodárskej komory medzi podnikmi je potreba firmám urýchlene pomoct s cash flow, pretože čím ďalej viac subjektov začalo zastavovať svoju výrobu.
Kľúčová je rýchlosť
„Aktivácia skráteného pracovného týždňa je prvý krok. Oceňujeme bezúročné úvery alebo ošetrovné pre SZČO, než sa to ale všetko zúřaduje, uplynie štrnásť dní, možno niekoľko týždňov. Druhým krokom je teda rýchle administratívne zabezpečenie pomoci podnikom, teda aby firmy vedeli, ako môžu podporu čerpať. Apelujem preto na vládu, aby boli známe konkrétne realizačné procesy. Aj v tom sme pripravení s vládou spolupracovať, „uvádza prezident Hospodárskej komory Vladimír Dlouhý.
Na zastavenie výroby veľkých firiem sú veľmi citlivé hlavne malé a stredné firmy.
„Vláda musí urýchlene konať, akokoľvek chápeme, že v minulých týždňoch riešila najmä otázku zastavenie epidémie samotnej a spomalenie nákazy. Teraz už ale prišiel čas na to, aby sme sa skutočne začali venovať podnikom a ich hospodárenie, ktoré sa dostáva do obrovských problémov. Veľké poďakovanie patrí všetkým podnikateľom, ktorí sa snažia súčasnú krízu zvládnuť. Ale dlhodobo to zvládnuť nejde, „varuje prezident Konfederácie zamestnávateľských a podnikateľských zväzov Jan Wiesner.