Ústna hygiena v čase koronavírusu – ( Taliansko )
Všetko, čo potrebujete vedieť pre dokonalú ústnu hygienu
U zubných lekároch sú zvyčajné bezpečnostné normy mimoriadne vysoké a vhodné na to, aby sa zabránilo nielen infekcii COVID-19, ale všetkým možným infekciám, ktoré by sa mohli vyskytnúť v každodennej praxi
V dôsledku toho môžu pacienti a všetci, ktorí potrebujú zubné ošetrenie, naďalej chodiť k zubnému lekárovi v úplnej bezpečnosti. Po vyhláške DPCM z 11. marca 2020, ktorá rozšírila červenú zónu na celé národné územie, sme však museli aj v našich zubných ordináciách zmeniť svoju profesionálnu činnosť, aby sme zodpovedne riadili prístup pomocou riadenia iba mimoriadnych udalostí . Preto sme našim pacientom odporučili, aby odložili neodkladnú liečbu.
Čo potrebujete vedieť na zabezpečenie dobrej domácej ústnej hygieny?
Aby ste si udržali dobrú ústnu hygienu, je dôležité si zuby čistiť najmenej dvakrát až trikrát denne, najmä večer pred spaním. Tip: po jedle kyslých potravín je lepšie počkať pol hodiny, než si budete čistiť zuby, inak riskujete odstránenie skloviny zmäknutej kyselinou.
Ktorá zubná kefka je najlepšia na hygienu úst? Zubná kefka musí mať stredné alebo mäkké štetiny, nikdy však nesmie byť tvrdá! Tvrdé štetiny môžu z dlhodobého hľadiska poškodiť ďasná a zuby. Je tiež výhodné mať kefu s plochými štetinami a krátku hlavu (hornú časť kefy), aby bolo možné vyčistiť aj úzke priestory. Zubná kefka by sa mala vymeniť každé 2/3 mesiace.
Aká je správna zubná pasta? Najdôležitejšou vecou zubnej pasty je obsah fluoridov. Pre deti existujú špecifické zubné pasty, v ktorých sa fluór podáva podľa vekových skupín. Zubná pasta nesmie byť príliš abrazívna, napríklad zubné pasty na bielenie sa nesmú používať pravidelne, pretože obsahujú abrazívne látky, ktoré môžu zuby poškodiť.
Aká je správna technika? Ak chcete, aby vaše ústa boli zdravé, musíte:
- Najskôr vyčistite bočné plochy zubov.
- Nakloňte zubnú kefku o 45 ° k zubu, aby štetiny mohli odstrániť povlak na okraji ďasna.
- Kefa sa natiera vodorovne, s malým tlakom, aby sa platňa odstránila rotačným pohybom smerom k reznej alebo oklúznej rovine zuba.
- Očistite oklúzne povrchy zadných zubov.
- Na odstránenie bakteriálneho plaku z oklúznych drážok stoličiek a premolárov vykonajte pohyb tam a späť, v tomto prípade môžete vyvinúť väčšiu silu p0 ‚.
- Niť je veľmi dôležitá a mala by byť použitá pre čistenie priestorov medzi jedným zubom a ďalšie.
Na čistenie pod pevnou protézou použite špeciálnu dentálnu niť s tuhšou špičkou alebo medzizubnú kefku .
Ten sa dá tiež použiť na čistenie medzizubných priestorov a existuje v rôznych tvaroch a veľkostiach.
Čistenie zubov pre deti? Čistenie zubov u detí prebieha inou metódou, ako je metóda určená pre dospelých. V skutočnosti majú mladí ľudia iný tvar zubov a klenby ako ten náš. Na očistenie vonkajších plôch musíte vykonať kruhové pohyby, pretože oklúzna časť posúva kefku dozadu a dopredu, zatiaľ čo pre vnútorné strany gumovej kefy smerom k zubom.