Z USA bol odoslaný liek Remdesivir pre pacienta v pražskej VFN
Pre pacienta, ktorý leží v pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnici (VFN) v kritickom stave s chorobou COVID-19, budú môcť lekári použiť experimentálne liek Remdesivir.
Americká firma Gilead, ktorá ho vyrába, schválila zaradenie pacienta do svojho programu a liek už odoslala do Česka.
Nemocnica ho zatiaľ nedostala. ČTK to dnes povedala hovorkyňa nemocnice Marie Heřmánková.
Až v polovici januára čínski vedci rozlúštili genetický kód koronavírusy a už je tu liek, jasajú mnohí. Skrýva sa za označením Remdesivir a už ho oficiálne schválila na použitie i tuzemska autorita – Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Nie že by to nebola pozitívna správa v prúde samých zlých, ale na oslavy je ešte čas. Nielenže je liek ešte len vo fáze testovania, ale ako potvrdzuje aj samo vedenie firmy Gilead, ktorá ho vyrába, ešte nie je jasné, či naozaj zaberie. A hlavne: ak neublíži. Aj preto sa mu zatiaľ nedá hovoriť liek, ale „prípravok“, alebo ešte presnejšie „experimentálny látka“ Remdesivir. Čo o nej vieme a čo ešte nepoznáme? INFO.CZ prináša prehľad základných otázok a odpovedí.
Vývoj liekov trvá zhruba desať rokov. Ako je možné, že je Remdesivir po ruke tak skoro?
„To je jednoduché. Jeho základ je známy už dlho. Táto látka bola konkrétne vymyslená pre ebolu, prešla štúdiami a testy a teraz na ňu firma akurát „namontovali“ tú nadstavbu, ktorá by mohla fungovať proti koronavírusy, „vysvetľuje na otázku INFO.CZ farmaceut Martin Dočkal.
Nespôsobí Remdesivir nakoniec viac škody ako úžitku? Neublíži pacientom?
Popravde: nikto to nevie. Slovenská pobočka firmy Gilead nemôže podávať k tejto veci informácie, a nie preto, že by nechcela. Ani jej vrcholní predstavitelia zatiaľ nevedia, či prípravok zafunguje a neuškodí pacientom. Nemožno to síce porovnávať, ale napríklad v období pandémie prasacej chrípky v roku 2009 sa firma Bayern snažila čo najrýchlejšie vyvinúť vakcínu proti vírusu H1N1, pretože ju poptávalo veľké množstvo štátov. A hoci bol počet úmrtí v porovnaní s dnešnou situáciou o dva rády nižšia, nepodarilo sa to. Pokusné myši prípravok pozabíjal a až ďalší, dôkladnejšie vývoj a testy ukázali správnu cestu.