Ako z kola Covidu-19 von s najmenšími stratami – Druhý diel: Prečo treba situáciu razantne riešiť v máji, ale nie Blackoutom.
V minulom článku sme uviedli výhody a nevýhody jednotlivých riešení pri pandémií SarS-CoV-2. Hovorili sme o Britsko-Švédskej a o Nemecko- Slovenskej ceste. Navrhli sme možný kompromis. Do pozornosti slovenských médií sa dnes dostáva aj ďalšia cesta – čisto Slovenská (v rámci EU) – Blackout krajiny na mesiac, dva, s odporom voči výrazu „kolektívna imunita“. Pripusťme, že sa táto stratégia úspešne využila v ČASTI Číny. Ani v Číne ešte nie je nič isté, a hlavne nevieme koľko percent populácie prešlo v danom regióne infekciou, mohlo to byt od 10 do 80 %. K presnejším štatistikám sa nevieme dostať. Tie čo sú, môžu byt skreslené, buď zámerne alebo absenciou plošného testovania.
Poďme spät k Európe. Urobme presnejšiu analýzu toho, čo sa stalo v Taliansku túto zimu. K tomuto sa pozrieme na kľúčovy graf prezentovaný Talianským ministerstvom vnútra.
Čo sa z tohto suchého grafu dá odčítať je dôležité:
1. Ešte ani dnes prirodzená úmrtnosť generácie 65+ v Taliansku v priebehu tejto zimy nedosiahla úmrtnosť z minulej zimy a ani z dvoch zím predtým. Bude to znieť ako rúhanie, ale v číslach je stále táto zima v Taliansku voči najstarším najláskavejšia. Problémom bolo a bude súhrn okolnosti, ktoré o chvíľu uvedieme.
2. Prosím, aby ste si dokonale uvedomili, čo sa stalo od novembra 2019 do februára 2020 v Taliansku. Extrémne prívetivý počiatok zimy 2019/2020 s relatívne vysokými teplotami nepriniesol v tomto období žiadnu evidentnú epidémiu obyčajnej chrípky, tak ako to bolo vždy po minulé zimy. Epidémia chrípky prichádzala v predošlých zimách pravidelne a pravidelne sa objavovala v rozmedzí januára až februára. V roku 2020 sa ale nič také v Taliansku nekonalo ! Konali sa ale jarné teploty v rozsahu 3 – 17 °C a vyššia vlhkosť vzduchu v rozpätí 75-85%.
Čo teda našiel pacient „0“ s ešte stále veľmi smrtiacou mutáciou SarS-CoV-2 v Taliansku, potom čo do neho vstúpil ? Našiel:
1. Super vhodné klimatické podmienky na šírenia sa virusu bez akejkoľvek predchádzajucej vlny obyčajnej chrípky v talianskej populácii.
2. Prestarnutú generáciu starších ľudí, často fajčiacich a z drvivej časti užívajúcich lieky na vysoký krvný tlak.
3. Populáciu, kde sa udržujú veľmi intenzívne rodinné vzťahy, prezentované bozkávaním a objímaním sa mladšej a staršej generácie.
4. Kapacitne nízko zabezpečenú zdravotnú starostlivosť.
5. Čulý styk čínskych pracovníkov v módno-textilnom priemysle v Lombardii, vracajúcich sa v desiatkach po oslavách Nového lunárneho roku z Číny.
6. Populáciu bez povinného očkovania proti TBC a v Lombardii enormne znečistené ovzdušie.
7. Populáciu rezistentnú na antibiotiká. (Po nakazení sa vírusom, do oslabeného organizmu ľahšie vniká prípadná bakteriálna infekcia).
8. Genetickú predispozíciu, ktorou je haploskupina R1b-S28 (R1b-DF27 v Španielsku) a naopak absenciu R1a a I2
Toto bol a je ten smrtiaci koktejl pre Taliansku Lombardiu !
Vráťme sa k možnej Slovenskej ceste s blackoutom. V celosvetovej hantirke by sme ju mohli nazvať aj Slovensko – Čínska cesta. Nebola by to v tejto perspektíve udalostí z Talianska len ničím nepodložená avantúra s katastrofálnymi následkami pre ekonomiku a minimálnou kolektívnou imunitou? Pozor, nehľadajme ešte jednoznačnú odpoveď ! S odpoveďou si treba troška počkat a aktívne preukázať, že:
1. SarS- CoV-2 u drvivej väčšiny nakazených nespôsobí trvalé následky na pľúcach.
2. Nespôsobuje predispozíciu neplodnosti u mužov.
Zatiaľ sa to nepredpokladá, pravdepodobnosť týchto následkov nepotvrdzuje žiadna seriózna štúdia. Ale ešte treba počkať a skúsiť preskúmat už preliečených resp. tých čo majú preukázateľné protilátky v krvi. Tu by sa skôr mala zamerať pozornosť nášho zdravotníctva. Určite rozumnejšie investovaný čas a peniaze než avantúry so sledovaním mobilov.
Poďme ale ku kľúčovému bodu, ktorý tu chceme prezentovať a to:
Veľký vplyv klimatických podmienok na šírenie sa SarS-CoV-2.
Z Talianskych súvislostí vidíme , že je to jeden z kľúčových faktorov – mierny začiatok zimy a vírusu priateľské teploty a vlhkost koncom februára a v marci. Pozrime si tento obrazok, kde je isté pásmo na severnej aj južnej pologuli v obdobi februar marec vystavené virus- friendly podmienkam. To znamená teplotam v rozmädzi 3 -17 oC pri vlhkosti vzduchu 77 -87 %.
Obrázok je robený v relevantnom období februára a marca. Zo skúseností, ktoré sú azda každému jasné, vieme, že už v máji sa u nás denné teploty môžu dostať z veľkej časti dňa nad 17 oC a to všetko pri dlhšom dni a razantne vyššom slnečnom UV žiarení, ktoré má tiež obrovský prínos na spomalenie šírenia sa SarS-CoV-2. Obrázok v máji bude vyzerať totiž úplne inak. Bolo by trestuhodné nevyužiť tento moment , na zvrátenie situácie a nevyužiť túto priležitosť v náš prospech. Návrh riešenia sme prezentovali v našom prvom článku TU. Postup v tomto článku je určite možno označiť ako „preventivne opatrny“ a nie bezhlavé sa oddanie situácii, alebo bezhlavý risk.
Chceme tymto povedať, že blackout – Slovensko – Čínska cesta nie je dobrým riešením. Ani opovrhovanie „kolektívnou imunitou“ nie je namieste. Áno, treba preveriť či náhodou nákaza SarS-CoV-2 nespôsobuje u veľkej časti populácie nejaké trvalé negativne následky.
Pre Slovensnko ale existuje aj povzbudivá správa, ktorá síce nie je ešte úplne overená, ale vyzerá to, že má potenciál pomôcť miernejšiemu priebehu ochorenia na Covid -19 v krajinách bývalého východného bloku. Povinné očkovanie proti TBC, zavedené veľmi dávno, totiž môže napomôcť ľahšiemu priebehu nákazy u tejto populácie.
S úctivym pozdravom, Peter Nôta a Miroslav Štec