Ako z kola COVIDu19 von s čo najmenšími stratami?
Ponúka sa nám to, čo Taliansko na počiatku pandémie nemalo – ich vlastné dáta od lekárov a patológov. Možno na základe týchto dát z talianskych a španielskych štatistík navrhovať riešenia aj pre nás? Malo by to totiž výhodu – nepotrebujeme k tomu politikárčenie ani zložitý výskum, ktorý zväčša potvrdzuje už podvrdené. Stači nám pozorne odčítať dáta a urobiť závery? Ďalej by išlo len o to, či budeme dôverovať toľkokrát odskúšanej metóde analýzy a vyhodnotenia dát, ktorú inak bežne používame pri riešení aj iných veľmi zložitých problémov ak sme v časovej tiesni.
Takže poďme sa pozrieť na tieto suché štatistiky, často v podobe grafov. Za týmto účelom sledujeme tieto talianske stránky:
či španielsku stránku
Hlavným cieľom je odsledovať grafy úmrtnosti podľa veku a patológiu úmrtí. Zabudneme teraz na čínske štatistiky a sústredíme sa na európske.
Štatistiky sa obnovujú pravidelne, zahŕňajú čoraz viac prípadov, začínaju to byť naozaj relevantné údaje . Pri pohľade na grafy asi každému udrú do očí tri základné, skoro šokujúce anomálie.
1. Koronavírus zasahuje z 90 % len staršie generácie, povedzme od 60+, významne až od 70+, mladým a zdravým takmer neškodí, priebeh nákazy je zväčša asymptomatický.
2. Koronavírus zasahuje dvakrát viac mužov ako ženy.
3. Za drvivou väčšinou smrteľných prípadov na koronavírus stojí kombinácia dvoch iných chorôb, hlavne hypertenzie, cukrovky, srdcovej arytmie, ischemickej choroby srdca alebo poruchy obličiek.
Napozerané máme, ale aké opatrenia urobiť, aby sme mali čo najnižšie straty? Liek ešte jasný nie je, vakcína v nedohľadne. Nájdeme riešenia ako z toho von? Vieme pri navrhnutých riešeniach využiť tieto anomálie a urobiť z nich slabinu pandémie?
Vráťme sa ale do reality. V EÚ sme došli minimálne k dvom celkom odlišným riešeniam. Najprv sa ale ešte pozrime, ktoré ďalšie parametre vstupujú do hry.
1. Do hry o najmenšie straty, totiž vstupuje aj „žolík“ v podobe „kupovania si času“ – zastavenia sociálnych kontaktov, zatvorenia škôl, fabrík, celého výrobného procesu. Žolík nám síce dáva čas lepšie sa pripraviť na boj, ale z druhej strany si necháva kráľovsky platiť každý deň a celkom presne nevieme či ho môžme platiť mesiac, dva, či dokonca tri? V určitom momente totiž straty z platenia žolíka presiahnu jeho benefity, (ten moment je nehodno prepásť)! Dno v pokladnici znamená prehru na inom fronte, kde to môže veľmi zabolieť, dokonca ešte viac než dôsledky samotnej nákazy vírusom.
2.Do hry v realite vstupuje aj ďalší faktor, ku ktorému sme prišli zo skúsenosti z predošlých pandémií. Totiž nákaza nemusí nutne prebehnut len v jednej vlne, po lete môže prísť ďalšia, ešte problémovejšia. Skúsenosť nás ale naučila, že ak budem infikovaný v prvej vlne, mám značne vyššiu pravdepodobnosť prejsť druhou (po lete) s menšími problémami. Dokonca sa predpokladá, že ak infekciou prejde viac ako 50 % populácie, tak infekcia v pripadnej druhej vlne nemá žiadnu šancu významne ohroziť populáciu..
3. Tretí faktor je kapacita zdravotných zariadení, počet postelí, ochranných pomôcok, technických zariadení a samozrejme kapacita zdravotníckeho personálu.
Späť k dvom hlavným riešeniam prezentovaných rôznymi štátmi.
Prvé riešenie , nazvime ho Britsko- Švédske, uprednostňuje žolíka platiť čím menej, čím skôr prejsť 50% nákazou v populácii a tým jej nedať šancu v druhej vlne , ktorá môže prísť. Ani v Číne či Južnej Kóreii ešte nie je nič isté. Táto cesta znamená tiež, že na ekonomickom fronte nestratíte pozície, nedôjde k stovkám bankrotov a tisíckam nezamestnaných. Rizikom je, že v týždňoch vrcholiaceho zaťaženia zdravotníckych kapacít, tieto nemusia stíhať ošetrovať. Môže to byť cynické hlavne voči staršej generácii.
Druhé riešenie, nazvime ho Nemecko-Slovenské, kladie dôraz na preventívnu opatrnosť, kupovanie času a hlavne na postupné zaťaženie zdravotníckych kapacít tak, aby aj v tom najkritickejšom momente mohli byť všetci, či starí či mladí, úspešne ošetrení. Nutnosťou je ale zatvárenie škôl, fabrích a zastavenie produktívnej činnosti. Rizikom je zdĺhavosť, ktorá môže naštartovať prepad ekonomiky. Ak by to bolo príliš zdĺhavé, ekonomika sa môže poskladať úplne. Ďalšou nevýhodou bude nedostatočná odolnosť populácie v prípadnej novej vlne pandémie po lete.
Zdá sa, že aj pôvodne vyhranené prístupy na obidvoch cestach sa napokon môžu zblížiť, stalo sa tak v Británii, kde drasticky skorigovali pôvodné riešenia, ale stále kalkulujú s fenoménom kolektívnej imunity. Dokonca sám Britský premiér sa celkom bez zábran a ochrany pohyboval v prostredí infikovaných. Dnes je infikovaný a ukazuje v čo verí. Z perspektívy predstaviteľov druhej varianty sa to zdá bláznivé, ale ešte by som sa Borisovi nevysmieval. Nie je totiž jasné, kto bude mať krajší úsmev na konci.
Ak pripustíme, že ani jedno z dvoch uvedených riešení nie je ideálne, dá sa nájsť nejaký spoľahlivý kompromis? V tomto článku si ho dovolime predstaviť, treba len maximálne využiť anomálie v pandémii, využiť ich v svoj prospech, pozorne odčítať dáta a vyvodiť opatrenia, ktoré sa ihneď ponúkajú .
1. Odstaviť od aktívneho spoločenského procesu (z obchodov, nemocníc, výroby) na pár mesiacov generáciu mužov 60+, žien 65+ či ľudí s významnými zdravotnými problémami. Doporučiť razantnú karanténu, zhruba takú ako majú dnes starší ľudia. Zamestnancom nemocníc ešte viac posunúť vekovú hranicu smerom dole, alebo kategórii 50+ zabezpečiť maximálnu ochranu a prácu len v sterilnom prostredí.
2. Do extremne sterilnej karantény na pár mesiacov dať generáciu 75+. Neumožniť ani cesty autobusmi či vlakmi, ani neorganizované návštevy u lekára. Samozrejme z druhej strany zabezpečiť, aby karanténa bola skôr nadštandartnou starostlivosťou (čosi ako niekoľkomesačný pobyt v kúpeľoch), v podobe nákupov pred dvere, televízorov a telefónov zdarma, zabezpečenia prevozov na ošetrenie v sterilnom prostredí sanitiek, hodinovej dennej relácie s pokynmi , každodenným telefonátom sociálnych pracovníkov s otázkou čo treba doniesť pred dvere, aké prípadné zdravotné ťažkosti treba riešiť. Štát by mal zabezpečiť v tejto vekovej kategórii hlavne sterilné zaobchádzanie s ľuďmi, ktorí sú odkázaní na cudziu pomoc v domovoch dôchodcov a v nemocniciach. Na pár mesiacov oddeliť aj priestory pre nutný styk s touto generáciou, využiť zatvorené internáty či hotely. Úplne odrezať na niekoľko mesiacov túto generáciu od návštev a už vôbec k nej nepúšťať deti. Akýkoľvek styk s touto generáciou robiť v nevyhnutných prípadoch v úplne sterilných podmienkach, ak to preženieme, tak v sterilných skafandroch. Táto karanténa, má ale aj opačný účinok, čím menej zaťaží táto generácia 70+ zdravotné kapacity v kritických týždňoch, tým väčšia bude šanca dokonale ošetriť ojedinelé prípady u generácii mladšej. Napodiv je to práve generácia 70 +, ktorá nás svojou disciplinovanosťou v „kúpeľoch“ môže zachrániť. Treba im to dať aj najavo, budú zachraňovať nielen seba ale aj nás.
3. Po tom, čo sa zvládnu logisticky prvé dve opatrenia, otvoriť školy, spustiť pracovný proces. Nebáť sa, že si mladšia generácia vírus poroznáša medzi sebou. O to predsa ide aj v koncepte kolektívnej imunity a získania výhod v prípadnej druhej vlne.
4. Razantná osveta v oblasti art. hypertenzie. Menej cukru, menej soli, menej kávy, mastného jedla, viac pohybu. Prevelancia art. hypertenzie v patológii úmrtí na koronavírus SarS-CoV-2 je priam šokujúca.
V krátkosti, tieto opatrenia by znamenali, že sa všetka pozornosť, finančná, logistická upriami na najzraniteľnejšie skupiny a na ich niekedy až hermetickú karanténu a všetci ostatní sa môžu pekne vrátiť do škôl a do práce. Predpokladáme, že v máji sa k tomu dostavia podmienky, keď budú denné teploty nad 17 stupňov. Draho zaplatený „kúpený čas“ by musel byť teraz celý apríl využitý hlavne na dokonalú izoláciu týchto najzraniteľnejších skupín na pár mesiacov . Následne čím skôr otvoriť školy a produktívny proces. Samozrejme, rúška používať naďalej, Dbať o zvýšenú hygienu hlavne rúk, nedovoliť neproduktívne zhromažďovania. Z obmedzenia socialnych kontaktov urobiť výlučne len obmedzenie medzigeneračných kontaktov. Tu naozaj tvrdíme, že stretnutia starých rodičov s deťmi sú smrtiace. To bol aj jeden z hlavných dôvodov nešťastia v Lombardii. Tu nás upútalo posolstvo Izraelskeho ministra obrany
Ak by tieto veľmi špecificky zamerané karantény (popri otvorených školách a fabrikách) bol urobil od začiatku Britský premiér, bol by asi dnes kráľ.
Ak sme už pri Lombardii, bola a stále je to humanitna katastrofa obrovských rozmerov, podobnú zažívaju aj niektore väčšie mestá v Španielsku. Lombardia mala druhú najprestárnutejšiu spoločnosť na svete po Japonsku. Často holdovala fajčeniu a užívali väčšie množstvo liekov proti hypertenzii. Doplatila na netradičné intenzívne rodinné kontakty. Predpokladá sa, že k tomu mohla prispieť aj smrtelnejšia verzia zmutovaného víru, či nepriaznivé klimatické podmienky. Lombardia, kvôli čulým kontaktom s Čínou v módno – textilnom priemysle bola prvá na rane s originál čínskou mutáciou a v kritickom klimatickom pásme.
Ešte pár slov k načasovaniu. Najdôležitejšia by tu bola logistická príprava pre prvé dve opatrenia. Rodiny a zodpovední v štáte by museli byť práve nasledujúci mesiac apríl najviac aktívni , tak aby sa na tieto ešte razantnejšie karantény v cieľových skupinách pripravili. Ešte raz zdôrazňujeme nutnosť neprepásť moment, keď straty na ekonomickom fronte (a s nimi spojene, prevažne smutné životné príbehy ľudí) prevýšia výhody získané z obmedzenia sociálnych kontaktov v podobe pozatváraných škôl a fabrík. Takže, v máji keď nám denné teploty vystúpia nad 17 stupňov by mohol byť ten správny moment. Vplyv teploty a vlkosti na šírenie sa koronavírusu bol spracovaný v MIT štúdii a vyplýva z neho priblizne toto :
Až 90 % prípadov nákazy coronavírusom sa odohráva na území v rozmedzí teplôt od 3 do 17 oC s vlhkosťou od 4 do 9 gramov vodnej pary na m3. Z grafov vyplýva, že najväčšia hrozba šírenia sa coronavírusu je na uzemiach s teplotnym rozmedzim 3-11oC pri vlhkosti 77-100 %. Vírusu sa ale darí aj pri vlhkosti do 45% . Zaujímavé je tiež, že v nebezpečnom pásme vlhkosti 77-100%, R faktor mierne klesá so zvyšujúcou sa vlhkosťou. Najrizikovejšie pásmo je teda niekde v rozpätí vlhkosti 77- 87%. V praxi to znamena, že v priestoroch akými sú nemocnice, obchody, domovy dôchodcov je lepšie drzať vlhkost v rozmädzí 50-70%, nie menej, nie viac a to všetko pri teplote nad 18 oC.
OBRÁZOK SEVERNEJ POLOGULE.
Tento članok určite nie je kritikou opatreni na Slovensku. Naopak, Slovensko robí dobré opatrenia a držíme mu v tom prsty.
Peter Nôta, článok bol spracovaný na základe statusov môjho priateľa fyzika Miroslava Šteca a s jeho autorizáciou.