čo robia krajiny, aby spomalili prepuknutie koronavírusu
- Taliansky predseda vlády predlžuje blokovanie do 3. mája.
- Írsky premiér zaregistruje lekárskych praktikantov, aby pomoholi bojovať proti koronavírusu v jeho krajine.
- Pri zvyšovaní nezamestnanosti Španielsko zavedie univerzálny systém základného príjmu.
- Tu uvádzame, čo krajiny robia na celom svete v boji proti koronavírusom.
Na celom svete bolo od 11. apríla potvrdených viac ako 1,7 milióna potvrdených prípadov koronavírusových koronavírusov COVID-19 .

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) charakterizovala nový koronavírus ako pandémiu. Generálny riaditeľ Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus vysvetlil: „Pandémia nie je slovo, ktoré by sa malo používať ľahko alebo nedbanlivo. Je to slovo, ktoré, ak bude zneužité, môže spôsobiť neprimeraný strach alebo neoprávnené prijatie, že boj skončil, čo vedie k zbytočnému utrpeniu a smrti. ,
„Popis situácie ako pandémie nemení hodnotenie WHO o hrozbe, ktorú predstavuje tento vírus. Nezmení to, čo robí WHO a nezmení to, čo by krajiny mali robiť.“
Keďže sa na celom svete stále potvrdzujú nové prípady, je tu stručný prehľad opatrení, ktoré sa prijali na potlačenie ohniska.
Európa
17. marca sa európski lídri dohodli na uzavretí vonkajších hraníc Európskej únie . Umožní sa len nevyhnutné cestovanie najmenej na mesiac – zákaz však neovplyvní obchod.
Nasledovalo Slovensko, Malta a Česká republika, ktoré oznámili, že uzavrú svoje hranice s ostatnými členskými štátmi EÚ v snahe potlačiť ohnisko.
Švajčiarsko, ktoré nie je členom EÚ, ale je súčasťou Európskej schengenskej dohody o voľnom obchode, sprísnilo hraničné kontroly so svojimi susedmi. Ženeva uzavrela obchodné činnosti a zakázala stretnutia viac ako piatich ľudí, ako aj náboženské služby.
Francúzsko sa 17. marca vydalo na uzamknutie. Prezident Emmanuel Macron uviedol, že ľudia by mali odísť z domu len na nákup potravín, cestovanie do práce, cvičenie alebo lekársku starostlivosť. Nasadí 100 000 vojakov na presadzovanie nových pravidiel.
20. marca krajina, ktorá je známa svojimi cyklistickými závodmi Tour de France, šla o krok ďalej a zakázala rekreačnú cyklistiku . Taktiež rozhodol, že ľudia môžu cvičiť iba do vzdialenosti 2 km od svojich domovov.
Predseda vlády Spojeného kráľovstva Boris Johnson, ktorý má pozitívny test na COVID-19, načrtol 23. marca najprísnejšie opatrenia pre túto krajinu , čo predstavuje čiastočné zablokovanie. Povedal, že ľudia môžu odísť z domu, aby si kúpili základné jedlo a lieky, cvičili raz denne a cestovali do práce tam, kde je to „absolútne nevyhnutné“.
Zakázal verejné zhromaždenia viac ako dvoch ľudí a nariadil okamžité zatvorenie obchodov, ktoré predávajú tovar, ktorý nie je nevyhnutný. Nové opatrenia prišli na konci prvého dňa ukončenia školskej dochádzky, pretože mnohí rodičia sa vyrovnávali s domácou výučbou.
V snahe vypracovať ďalších zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa zaoberajú vypuknutím choroby, boli zaslané listy viac ako 65 000 lekárom a sestrám v dôchodku v Anglicku a vo Walese, v ktorých sa žiada, aby sa vrátili do národnej zdravotnej služby krajiny.
Londýnske centrum ExCel sa zmenilo na dočasnú nemocnicu a očakáva sa, že sa tento týždeň bude čiastočne používať. Podobné plány existujú pre Birminghamské NEC a Manchesterské hlavné kongresové centrum , ktoré sa majú používať od apríla.
3. apríla NHS oznámila ďalšie dve poľné nemocnice , pričom celkovo to bolo päť – 1 000 pacientov na univerzite v Bristole, juhozápadné Anglicko a 500 lôžok v konferenčnom centre v Harrogate v Yorkshire.
Írsky premiér Leo Varadkar sa vracia ku svojim koreňom ako lekár a znovu sa zaregistroval ako lekár. Tento krok súvisí s kampaňou vedúceho zdravotníckej služby „Be on call for Ireland“ , ktorá prilákala 70 000 zdravotníckych odborníkov, ktorí prejavili záujem. Varadkar, ktorý bol doktorom sedem rokov pred vstupom do politiky, bude pracovať za jednu zmenu týždenne a bude sa zaoberať telefonickými hodnoteniami.
Medzitým boli v snahe pomôcť spomaliť šírenie vírusu nórski občania požiadaní, aby sa vrátili domov z dovolenkových horských chát. Odporúčanie bolo navrhnuté s cieľom zabezpečiť, aby menšie obce mohli podporovať svoje základné obyvateľstvo. Podľa nových usmernení nórskej vlády by ktokoľvek, kto uloví doma, zlomil karanténu alebo sa izoloval doma, mohol dostať pokutu alebo uväznenie .
V Španielsku sa pripravuje plán na zabezpečenie univerzálneho základného príjmu (UBI) , pretože vláda naďalej bojuje proti druhému najväčšiemu prepuknutiu choroby COVID-19 v Európe a následnému dopadu na nezamestnanosť. Ministerka hospodárstva Nadia Calvino tiež uviedla, že vláda dúfa, že sa UBI stane stálym príslušenstvom.
28. marca počet úmrtí v Taliansku presiahol 10 000 a potvrdené prípady dosiahli 92 000 a predstihli Čínu. Po oznámení údajov predseda vlády Giuseppe Conte oznámil viac ekonomických opatrení na pomoc tým, ktorí sú najviac postihnutí.
Celoštátne obmedzenia cestovania sú zavedené a všetky obchody – okrem obchodov s potravinami a lekárne – sú zatvorené , rovnako ako školy, telocvične, múzeá, kaviarne, reštaurácie a nočné kluby.
Predseda vlády Conte 10. apríla predĺžil celonárodné blokovanie do 3. mája. Platnosť opatrení, ktoré sa vykonali 9. marca, mala uplynúť 13. apríla. Úmrtia na koronavírusy v Taliansku sa zvýšili na takmer 19 000.
Jednému mestu v najviac zasiahnutom severnom regióne Talianska sa však podarilo spomaliť šírenie experimentovaním s plošným testovaním. Vò, neďaleko Benátok, začal testovať celú svoju populáciu 3 300 ľudí, keď sa začala pandémia. Na infikovaných a ich kontakty uvalila prísnu karanténu a od 13. marca mesto nezaznamenalo žiadne nové prípady.

Španielsko 14. marca oznámilo 15-dňový stav núdze, nariadilo zatvoriť bary, reštaurácie a väčšinu obchodov a obmedziť prepravu. Od 25. marca bola krajina druhým najhorším v Európe – za Talianskom – s viac ako 3 000 úmrtiami.
Vláda v Portugalsku poskytuje migrantom a žiadateľom o azyl, ktorých žiadosti o pobyt sa spracúvajú, občianske práva. To znamená, že budú mať prístup k sociálnemu zabezpečeniu a zdravotnej starostlivosti, zatiaľ čo krajina bude bojovať proti šíreniu koronavírusov.
29. marca bol počet potvrdených prípadov v krajine 5 962 osôb so 119 úmrtiami. Armáda distribuuje jedlo bezdomovcom v hlavnom meste Lisabonu.

Mnoho ďalších európskych krajín zatvorilo školy, vyzvalo ľudí, ktorí môžu pracovať z domu, aby tak urobili, a zakázalo hromadné stretnutia.
Dňa 16. marca Nemecko uzavrelo svoje hranice s Francúzskom, Rakúskom a Švajčiarskom , s výnimkou komerčnej dopravy. Mestá Berlín a Kolín nad Rýnom uzavreli všetky bary, kluby, kiná, divadlá a koncertné sály.
Vlády a podniky podnikajú kroky na zmiernenie dopadu na podnikanie a pomoc pri poskytovaní nevyhnutného vybavenia. Dánska vláda oznámila, že do 9. júna vláda zaplatí 75% platov zamestnancov súkromným spoločnostiam, ktoré zápasia , za predpokladu, že neznížia zamestnancov.
„Ak dôjde k veľkému poklesu aktivity a výroba sa zastaví, chápeme potrebu vyslať domácich zamestnancov. Pýtame sa vás však: nevystrieľajte ich,“ uviedla premiérka Mette Frederiksen na tlačovej konferencii 15. marca.
V Írsku vláda 21. marca oznámila, že súkromné nemocnice sa stanú súčasťou systému verejného zdravotníctva. „V súčasnej kríze nemôže byť priestor pre verejnosť verzus súkromný“, vysvetlil minister zdravotníctva Simon Harris.
Severná Amerika
USA majú najvyšší počet prípadov na svete od 29. marca. $ 2.2 trillion ekonomický stimulačný balíček bol podpísaný do práva 27. marca s opatreniami na podporu jednotlivcov, podnikov a verejného sektora.
Americký prezident Donald Trump ohromil svojich európskych spojencov oznámením zákazu cestovania zo schengenského priestoru EÚ od 13. marca. O niekoľko dní neskôr sa to rozšírilo aj na Spojené kráľovstvo a Írsko .
US vyzval ľudí, aby sa zabránilo stretnutie viac ako 10 ľudí , nahradiť radu z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) na 15. marca, ktorý požiadal Američanov zrušiť alebo odložiť stretnutie 50 osôb a viac v priebehu najbližších 8 týždňov ,
Dňa 20. marca Kalifornia nariadila, aby zostalo doma 40 miliónov obyvateľov , pretože modelovanie ukázalo, že bez akcie by viac ako polovica z nich mala vírus nakaziť za dva mesiace, čo si vyžiadalo takmer 20 000 viac nemocničných postelí, ako by štát mohol poskytnúť.
15. marca zatvorili New York City nočné kluby , kiná, malé divadelné domy a koncertné sály. Reštaurácie môžu naďalej fungovať, ale od 17. marca mohli podnikať iba so sebou. Ako prípady pokračovali, New York nariadil zatvorenie všetkých nepodstatných podnikov v štáte do nedele 22. marca.
Takmer jeden zo štyroch Američanov bolo v tomto okamihu nariadené zostať doma . WHO 24. marca varovala, že USA by sa mohli stať stredobodom ohniska nákazy, pretože prípady budú naďalej stúpať. Každý, kto cestoval po New Yorku, bol vyzvaný, aby sa izoloval dva týždne.
Trump spočiatku uviedol, že americké podniky sa znovu otvoria do Veľkej noci, ale 29. marca predĺžil pokyny týkajúce sa pobytu doma až do konca apríla . Revidované opatrenia nasledovali po upozornení najvyššieho lekárskeho poradcu, že na vypuknutie koronavírusu mohlo zomrieť viac ako 100 000 Američanov.
Trump 2. apríla Trump uplatnil zákon o obrannej výrobe s cieľom pomôcť spoločnostiam, ktoré vyrábajú ventilátory, získať dodávku potrebného materiálu.
Tento krok prišiel po tom, čo štátni úradníci a odborníci na zdravie povedali, že USA budú potrebovať desiatky tisíc ďalších ventilátorov na liečbu pacientov s COVID-19.
Medzitým Kanada 16. marca uzavrela svoje hranice každému, kto nie je občanom alebo trvalým pobytom.

Východná Ázia
V januári bola Wuhan v Číne, ktorá je domovom viac ako 11 miliónov ľudí, prvým mestom, ktoré sa vydalo na uzamknutie. Autobusy, vlaky a lety z mesta boli zrušené. Obmedzenia sa rozšírili na ďalšie mestá v provincii Hubei, čím sa vytvorila obrovská karanténna zóna s približne 50 miliónmi obyvateľov.
11. marca bolo niektorým kľúčovým odvetviam vo Wu-chane povedané, že by sa mohli obnoviť , deň potom, čo čínsky prezident Xi Jinping navštívil prvýkrát od začiatku ohniska.
Čína oznámila 27. marca dočasný zákaz návštev , pretože potvrdené prípady dovozu koronavírusu vzrástli.
Južná Kórea – kde ohnisko prepuklo približne v rovnakom čase ako v Taliansku – oznámilo, že počet ľudí zotavujúcich sa z vírusu prvýkrát prekonal nové infekcie.
30. marca zverejnil nezverejnený vládny dokument, ktorý agentúra Reuters ukázala, že Južná Kórea vykonala stolové cvičenie na zadržanie fiktívnej choroby 17. decembra, takmer presne mesiac pred tým, ako sa objavil prvý pacient COVID-19.
V priebehu cvičenia tím expertov v Kórejských centrách pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) vyvinul algoritmus na nájdenie patogénu a jeho pôvodu, ako aj testovacie techniky, ktoré im pomohli bojovať proti koronavírusu od jeho vzniku.
Hongkong medzitým zvýšil svoje cestovné obmedzenia . Od 13. marca boli všetci prichádzajúci z Talianska a častí Francúzska, Nemecka a Japonska podrobení povinnej karanténe na 14 dní.
Zároveň Taiwan, Čína, oznámil plány na zvýšenie výroby lekárskych ochranných masiek – v snahe dodať 100 000 masiek týždenne do Spojených štátov.
Japonský premiér Shinzo Abe 24. marca oznámil odloženie olympijských hier , ktoré sa mali konať v júli v Tokiu.
Predseda Abe a medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach súhlasili s ročným oneskorením – prvým v histórii moderných hier – s Abe reportérom, že sa budú konať v lete roku 2021.
Stredný východ
Saudská Arábia uvalila zákaz vychádzania z 23. marca – na udržanie ľudí v interiéri medzi 19:00 a 18:00 po dobu 21 dní.
Letecká spoločnosť Emirates Airline so sídlom v Dubaji oznámila, že pozastaví osobné lety od 25. marca na dvojtýždňové obdobie, ktoré by sa mohlo obnoviť. Prišlo po tom, čo Spojené arabské emiráty zastavili všetky prichádzajúce a odchádzajúce a tranzitné osobné lety – nákladná doprava však bude pokračovať.
Južná Azia
Od 1. marca je v Indii zablokovaných 1,3 miliardy ľudí. Všetky nepodstatné podniky boli zatvorené a ľuďom bolo nariadené zostať doma. Krajina už získala od WHO chválu za to, že podnikla „rýchle a agresívne“ kroky na obmedzenie šírenia vrátane podpory sociálneho dištancovania.
„Na Indiu ma veľmi zapôsobili,“ uviedol pre denník New York Times Dr. Henk Bekedam, zástupca WHO v Indii .
„Od začiatku to brali veľmi vážne.“
„Okrem zabezpečenia bezpečného návratu stoviek Indov z Číny, Iránu a ďalších krajín indická vláda prijala rozhodujúce opatrenia na zabránenie šírenia komunít,“ uviedla Sriram Gutta, vedúca rozvoja spoločenstva, India a Južná Ázia na Svetovom ekonomickom fóre. ,
27. marca India oznámila plán ekonomických stimulov vo výške 22,6 miliárd dolárov, ktorý má poskytnúť úľavu miliónom chudobných ľudí zasiahnutých celonárodným zablokovaním. Zahŕňa priame prevody hotovosti a opatrenia na zabezpečenie potravín.
Ázia a Tichomorie
Austrálsky premiér Scott Morrison vyhlásil 18. marca národnú mimoriadnu udalosť v oblasti biologickej bezpečnosti ľudí a oznámil nové opatrenia vrátane neurčitého nového zákazu vnútorných skupín s kapacitou najmenej 100 osôb, s výnimkou výnimiek pre školy, verejnú dopravu, univerzity, väzenia, súdy, supermarkety a pracoviská. ,
Vyzval tiež ľudí, aby nekupovali paniku, a povedal, že hromadenie bolo „austrálske“.
Austrália zakázala vstup komukoľvek z pevninskej Číny, Kórey, Iránu a Talianska. Hlavný lekár najľudnatejšieho austrálskeho štátu Nový Južný Wales uviedol, že modely naznačujú, že 5% populácie štátu – asi 350 000 ľudí – bude potrebovať nemocničnú liečbu v dôsledku koronavírusu.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že krajina pôjde do mesačného blokovania od 23. marca do 23. marca, ktoré sa uskutoční 25. marca.
Školy, podniky a služby potrebné na zastavenie šírenia infekcie by sa museli zatvoriť, aby sa zastavilo šírenie infekcie, keďže potvrdené prípady vzrástli po 100 rokoch.
Ardern povedal: „Najhorší scenár je jednoducho netolerovateľný, predstavoval by najväčšiu stratu životov Nového Zélandu v našej histórii a túto šancu nevyužijem.“
Predtým oznámila, že každý, kto príde do krajiny, sa bude musieť izolovať na 14 dní.
Latinská Amerika
Národy na potlačenie infekcie tiež zvýšili krajiny v Južnej a Strednej Amerike. Panama zakázala vstup cudzincov bez trvalého pobytu a Honduras uzavrel svoje hranice s osobnou dopravou na týždeň.
Argentína a Peru tiež oznámili 15. marca zatvorenie hraníc s cieľom obmedziť koronavírusy , zatiaľ čo venezuelský prezident Nicolas Maduro nariadil „kolektívnu karanténu“ v siedmich štátoch.
Vedúci podnikateľského oddelenia Svetového ekonomického fóra v Latinskej Amerike, Silvio Dulinsky, uviedol, že podľa hlásených prípadov vyskočil zo 100 prípadov za niečo viac ako týždeň v celom regióne.
„V súčasnosti už viac ako 10 krajín uzavrelo svoje hranice, ktoré umožňujú vstup len štátnym príslušníkom a obyvateľom (a zostať v karanténe).“
Dodal však, že odborníci sa pýtajú na účinnosť opatrení, pretože vírus sa už šíri medzi obyvateľstvom v krajinách.
„V tejto fáze je jediným efektívnym opatrením minimalizácia sociálneho kontaktu medzi obyvateľmi.“
Obchod nebol ovplyvnený uzatvorením hraníc, aby sa predišlo ďalšiemu narušeniu ekonomík krajín, a niektoré vlády skúmali spôsoby spolupráce, čo Dulinsky označil za dobrú správu.
„V regióne, ktorý môže mať z ďalšej integrácie toľko, môže to byť neočakávaný pozitívny vedľajší prínos tejto hroznej tragédie.“
Afrika
Juhoafrická vláda vyhlásená za národnú katastrofu na 15. marca a zakázal cestovať do najviac postihnutých krajinách, kvôli obavám, že koronavírusy sa vykoľajiť hospodárske oživenie. Keňa tiež uložila rozsiahle cestovné obmedzenia.
Africké krajiny prispôsobujú ponaučenie od Eboly , hovorí Elsie Kanza , vedúca Afriky na Svetovom ekonomickom fóre.
„Jedným dôležitým faktom, ktorý treba pamätať na to, že v subsaharskej Afrike je iba 3% obyvateľstva nad 65 rokov . To je výrazne menej ako podobné vekové kategórie v Číne (11%) a Taliansku (23%) .
„Aj keď sa zdá, že mladí dospelí trpia vírusom menej, stále sme mohli vidieť zvýšený tlak na systémy zdravotnej starostlivosti. Obmedzenie šírenia vírusu bude dôležité.“
Africké centrum pre kontrolu chorôb – panafrický orgán pre verejné zdravie, ktorý bol vytvorený s cieľom reagovať na Ebolu – podporuje krajiny pri opätovnom umiestnení skríningu, sledovacích systémov a izolačných oddelení pre COVID-19. V súčasnosti je na vírus možné testovať štyridsaťtri krajín.
Z ekonomického hľadiska vyplýva, že Kanza má mnoho obáv.
„Pri spomalení globálneho trhu sa vlády pravdepodobne budú zaoberať otázkou, ako tlmiť ekonomický dopad šírenia tohto vírusu.
„Pravdepodobne dôjde k dočasnému zásahu v dôsledku spomalenia európskych trhov – hlavného obchodného partnera pre Afriku -, ale dobrá správa je, že čínske továrne sa začínajú znovu zapínať, čo by mohlo zmierniť trvalé škody.“