Najlepšou obranou je vyhnúť sa infekcii
Táto vizualizácia ukazuje, čo robí COVID-19 s vašim telom
- Tento obrázok ukazuje, ako COVID-19 útočí na ľudské telo.
- Uvádza tiež podrobnosti o tom, ako vírus môže v závažnejších prípadoch vyvolať nadmernú reakciu imunitného systému.
- Kým sa nevytvorí vakcína, najlepšou obranou je vyhnúť sa infekcii celkom častým, dôkladným umývaním rúk a sociálnym distancovaním.
Vedci a zdravotnícki odborníci doteraz lepšie porozumeli rozsahu príznakov spôsobených COVID-19, medzi ktoré patrí horúčka, suchý kašeľ a samozrejme nebezpečný zápal dýchacích ciest. Väčšina z nás vie, že COVID-19 môže byť oveľa závažnejšia ako typická chrípka, ale menej známe sú mechanizmy, ktoré spôsobujú, že vírus spôsobuje zápal pľúc u obetí.
Dnešná informačná ilustrácia, ktorú navrhol vedecký dizajnér a animátor Avesta Rastan , podrobne popisuje účinky, ktoré má COVID-19 na naše pľúca, od stredne ťažkých až po ťažké prípady.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má väčšina ľudí, ktorí majú kontrakt COVID-19, iba mierne príznaky podobné chrípke. Avšak občas sa infekcia môže vyskytnúť v závažnom prípade zápalu pľúc, ktorý môže byť smrteľný, najmä u starších ľudí a tých, ktorí majú základné zdravotné ťažkosti.
infekcie
Vírus, ktorý sa oficiálne nazýva SARS-CoV-2, vstupuje do tela – zvyčajne ústami alebo nosom. Odtiaľ sa vírus dostáva do vzduchových vakov vo vnútri vašich pľúc, známych ako alveoly.
Akonáhle je vírus v alveolách, vírus používa svoje charakteristické proteíny špičky na „únos“ buniek. Primárnym genetickým programovaním akéhokoľvek vírusu je vytváranie jeho kópií a COVID-19 nie je výnimkou. Akonáhle vírusová RNA vstúpi do bunky, vytvoria sa nové kópie a bunka sa v tomto procese usmrtí, čím sa uvoľnia nové vírusy, ktoré infikujú susedné bunky v alveole.
Tento proces môže nastať spočiatku bez toho, aby si osoba bola vedomá infekcie, čo je jeden z dôvodov, prečo sa COVID-19 dokázal tak efektívne šíriť.
Imunitná odpoveď
Proces reprodukcie únosov buniek spôsobuje zápal v pľúcach, ktorý vyvoláva imunitnú odpoveď. Ako sa tento proces rozvíja, v alveolách sa začína hromadiť tekutina, čo spôsobuje suchý kašeľ a sťažuje dýchanie.
U 80 – 85% ľudí infikovaných vírusom COVID-19 sa tieto príznaky prejavia rovnako ako v prípade chrípky.
Závažné príznaky
V 15 – 20% prípadoch môže reakcia imunitného systému na zápal v pľúcach spôsobiť tzv. Búrku cytokínov . Táto reakcia na utečenie môže spôsobiť viac poškodenia vlastných buniek tela ako vírusu, ktorý sa snaží poraziť, a považuje sa za hlavný dôvod, prečo sa podmienky mladých, inak zdravých jedincov môžu rýchlo zhoršiť.
Ak je dostatočný počet alveol, môže sa vyskytnúť syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS), ktorý vyžaduje, aby bol pacient umiestnený na ventilátor kvôli pomoci pri dýchaní.

V tomto štádiu bola povrchovo aktívna látka, ktorá pomáha zabrániť kolapsu alveol, zriedená a tekutina obsahujúca bunkové zvyšky narušuje proces výmeny plynov, ktorý dodáva kyslík do nášho krvného obehu.
V najťažších prípadoch sa vyskytuje syndróm systémovej zápalovej reakcie (SIRS), keď tekutina bohatá na proteíny z pľúc vstupuje do krvného riečišťa, čo vedie k septickému šoku a zlyhaniu viacerých orgánov. Toto je často príčina smrti pre ľudí, ktorí podľahli infekcii COVID-19.
Najlepšia ochrana
Našťastie, COVID-19 nie je trest smrti pre väčšinu ľudí, ktorí sa nakazia, ale vyššie uvedené príznaky nie sú príjemné. Pokiaľ sa nevytvorí vakcína , najlepšou obranou je vyhnúť sa infekcii celkom častým, dôkladným umývaním rúk a fyzickým distancovaním, ako to odporúčajú zdravotnícke orgány.